Pripravte si parenú buchtu na štýl alpskej Germknödel!

germknodel dampfnudel na tanieri s makom a cukrom

Túto sezónu sa už asi s lyžovačkou v Rakúsku budeme musieť rozlúčiť. Prečo si ju však aspoň trochu nepripomenúť? Nie síce zasneženými svahmi, ale aspoň obľúbenou gastronómiou. Každé správne rakúske lyžiarske stredisko má totiž v ponuke typický zimný dezert s názvom Germknödel. Viete, čo to je?

Rakúska pochúťka Germknödel by sa dala prirovnať k našim pareným buchtám. Je to tiež nadýchané knedľové cesto naplnené slivkovým lekvárom, v ktorom sú na zvýraznenie chuti pridané aj klinčeky a škorica. Táto parená buchta je väčšia ako tie, na ktoré sme zvyknutí u nás. Podáva sa buď s rozpusteným maslom a zmesou maku a cukru na vrchu alebo tradičnejšie s vanilkovým dezertným krémom, čo je kulinárskou špecialitou Rakúska a Bavorska.

Pripravte si takúto buchtu doma

Budete potrebovať:

  • naše slivkové parené buchty
  • 4 žĺtky
  • 500 ml šľahačkovej smotany
  • 1 vanilkový lusk
  • 50 g cukru

Postup: 

Do hrnca nalejeme smotanu. Vanilkový lusk pozdĺžne rozrežeme a špičkou noža vyškriabeme dreň, ktorú pridáme do smotany. Pozvoľna privedieme k varu a 2 minúty povaríme. V miske pomocou metličky vyšľaháme žĺtky s cukrom. Za stáleho šľahania k nim prilejeme naberačku vriacej smotany a potom ešte jednu. Túto žĺtkovú zmes za stáleho miešania vlejeme späť do hrnca so zvyšnou smotanou. Zmes stále šľaháme a zahrievame až do zhustnutia krému. Nesmieme ju však prevariť, inak by vznikol príliš hustý puding. Ak máte doma kuchynský teplomer, môžete si ním pomôcť – krém by mal dosiahnuť teplotu okolo 80 °C.

germknodel dampfnudel na tanieri s makom pohľad z hora

Aký je pôvod tejto špeciality?

S najväčšou pravdepodobnosťou vznikol pokrm Germknödel vo Viedni, odkiaľ sa rozšíril aj do ďalších oblastí Rakúska, Bavorska a prostredníctvom českých a slovenských kuchárok aj na hory k nám. Vo Viedni to bolo pôvodne obľúbené pôstne jedlo nielen počas sviatkov, ale aj pôstnych piatkov. Názov “Germknödel” je zložený z dvoch slov: “germ” je rakúsky názov pre droždie a “knödel” je jednoducho knedľa.

Príbuzným jedlom Germknödel je Dampfnudel. Rozdielny je len spôsob prípravy – Dampfnudel sa vypráža a dusí v zmesi mlieka a masla. Je obľúbeným dezertom v južnom Nemecku, Rakúsku a Francúzsku (Alsasku). Pripravuje sa nielen na sladko – s vanilkovým krémom, džemom alebo vareným ovocím, ale obľúbený je aj slaný variant. Často sa týmto spôsobom podáva ako hlavné jedlo s kapustou, šalátom, k zemiakovej alebo šošovicovej polievke alebo so šampiňónmi v bešamelovej omáčke.

V Južných Čechách je zas obľúbený ďalší variant – parené buchty plnené čučoriedkami, posypané nastrúhaným tvarohom a preliate roztopeným maslom.

U nás ešte k obľúbeným “knedlíkom” patrí karlovarská alebo viedenská knedľa, o ktorej si povieme zopár zaujímavostí nabudúce. 😉

Nadviažte tam, kde ste prestali. Pokračujte v objednávaní alebo si pozrite obsah svojho košíka.